Pārlekt uz galveno saturu

Dārzkopības institūta darbinieku brauciens uz Dienvidkurzemes novadu

Ekspedicija

Attēla autors: No DI arhīva

27. jūlijā selekcionāra Pētera Upīša biedrības biedri un Dārzkopības institūta darbinieki devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Dienvidkurzemes novadu.

Durbes muzejā apskatījām ekspozīciju par Latvijas dārzu tēvu Sīmani Klēveru (1834—1922). Viņš bijis ne tikai dārznieks, dārzkopības grāmatu autors, bet arī Durbes pilsētas galva.

Vai zinājāt, ka Durbes ģerbonī attēlota ābele? 

Uz tumši zilas krāsas fona attēlota sudraba ābele ar septiņiem sudraba āboliem, pa vienam ābolam katrai nedēļas dienai. Ābele simbolizē Durbes ābeļdārzus, kurus izveidoja 20. gadsimta sākumā pēc pilsētas galvas un dārznieka Sīmaņa Klēvera ierosinājuma. 

Grobiņas novadā bijām Zentas Mauriņas piemiņas istabā un viesojāmies kokaudzētavā “Īve”, kur 18 hektāros audzē un pārdod meža jaunstādus un dārza dekoratīvos stādus. 

Medzes pagastā gājām pa dārzkopju Šternu dinastijas pēdām. Šternu dzimtas devums Medzes pagasta dārzu ierīkošanā, kopšanā un attīstīšanā mērāms gandrīz simt gadu garumā. Nodarbojušies ar selekciju, mācījuši jaunos dārzkopjus un devuši padomu ikvienam interesentam. 

“Lai pie katras mājas ziedētu augļu koki, ienāktos augļi un ogas un tiktu izskaustas slimības, ” tāds bija dārzkopju Šternu darbības mērķis. 

Viesojāmies mājās, kur kādreiz saimniekoja Šterni, tās tagad pārņēmuši jauni saimnieki un, tāpat kā senāk, mājas atrodas augļu dārzu ieskāvumā. Šeit, starp senajiem un jauniestādītajiem augļu kokiem un ogulājiem, ierīkota plaša bišu drava un visapkārt zumm bites...

Dienvidkurzemes novadā apskatījām senākos un vērtīgākos Grieķijas riekstkokus (Juglans Regia).
Noslēgumā devāmies uz Alekseja Naumova personālizstādi “Vīnogulāji, dārzi, parki un citas ainavas”, kura apskatāma Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”.

Esam bagātinājuši savu pieredzi un papildinājuši zināšanas par dārzkopības vēsturi, kā arī konsultējušies ar nozares profesionāļiem.

Paldies par uzņemšanu Durbes muzeja vadītājam - Reinim Baham, Zentas Mauriņas piemiņas istabas un kokaudzētavas “Īve” vadītājiem, Šternu dzimtas mazmeitai – Vijai Šenkevicai un jaunajiem Šternu mājas saimniekiem!