Pārlekt uz galveno saturu

Laimonis Kārkliņš

Laimonis Kārkliņš

Latvijas selekcionārs Laimonis Kārkliņš (1923 - 2005) ilgus gadus nodarbojās ar krāšņumaugu selekciju, taču par viņa paveikto  zināja tikai nedaudzi. 

Pirmo  lielāko atzinību un plašāko uzmanību ieguva  Laimoņa Kārkliņa tulpju un ceriņu hibrīdi izstādē dabas muzejā vien 2008. gada 16. maijā. Selekcionārs ļoti daudz paveicis tieši pildīto purpurkrāsas ceriņu selekcijā, viņa selekcionētie ceriņi izceļas ar ļoti kompaktām un blīvām ziedkopām. 

Laimonis Kārkliņš dzimis Ogresgala pagasta “Bajāros”. Pēc pamatskolas beigšanas līdz 1942. gada rudenim mācījies Vecbebru Biškopības un dārzkopības tehnikumā. Ieceres veidot augļu dārzu tēva saimniecībā izjauca piespiedu mobilizācija latviešu leģionā 1943. gada augustā, kam sekoja gūsts un izsūtījums Sibīrijā. 

Ceriņu selekciju Laimonis Kārkliņš uzsāka 1953. gadā, strādājot Rīgas Apstādījumu trestā. Apkopjot parkos augošos ceriņus, viņš vāca dažādu šķirņu sēklas, ko mājās izsēja, iegūstot pirmos sēklaudžus. Īpaši vērtīgi bija divi augi – baltas krāsas pildītu ziedu šķirne 'Albīns' un purpurvioleta šķirne ar lieliem, vienkāršiem ziediem un prāvām, 25 - 35 cm garām ziedkopām 'Santa'. Abi minētie ceriņi kopā ar šķirnēm 'Andenken an Ludvig Späth' un 'Katherine Havemeyer' kļuva par galvenajiem vecākaugiem tālākai selekcijai. Selekcionāra mājas toreiz atradās kolhoza “Kopdarbs” teritorijā, kur pieļautā zemes platība pie mājas bija 0,5 hektāri. Veicot meliorāciju, viss Kārkliņa ceriņu dārzs tika iznīcināts. 

Pēcāk Laimonis Kārkliņš ar ģimeni pārcēlās uz Ķegumu. No nelielā 1200 kvadrātmetru dārza ceriņiem varēja atvēlēt tikai aptuveni 200 kvadrātmetrus. Selekcionārs veica agrīnu perspektīvo hibrīdu atlasi pēc sējeņu morfoloģiskajām pazīmēm. Hibrīdu atlase notika jau pēc pirmā īstā lapu pāra parādīšanās. Pēdējie Laimoņas Kārkliņa dzīves gadi bija saistīti ar Dārzkopības institūtu (tolaik – Latvijas Valsts augļkopības institūtu). Izvērtēšanai institūtā ir nodoti selekcionāra Kārkliņa radītie 27 pildīto un ap 17 vienkāršo ziedu ceriņu, kā arī aptuveni 70 perspektīvo hibrīdu. Piecām no Laimoņa Kārkliņa šķirnēm iesniegtas reģistrācijai VAAD (Valsts augu aizsardzības dienestā). Tās ir ‘Ikars’, ‘Benita’, ‘Pērle’, ‘Albīns’ un ‘Ilūzija’

Noklausies audio stāstu par Laimoni Kārkliņu: