Pārlekt uz galveno saturu

Pēteris Upītis

P. Upītis

“Ja jums ir dārzs un bibliotēka, tad jums nekā netrūkst!” (P. Upītis)

Ļoti daudz ceriņu selekcijā savā laikā paveicis Pēteris Upītis (1896-1976). Dārzkopis – selekcionārs, Lauksaimniecības zinātņu kandidāts Pēteris Upītis dzimis Cēsu apriņķa Jumurdā. Izglītību ieguvis Priekuļu lauksaimniecības skolā. Pēc skolas beigšanas vecāku saimniecībā „Jaun-Rūsiņi” iekārtoja plašu kokaudzētavu, sāka veiksmīgus pētījumus augļkopībā un dekoratīvajā dārzkopībā.

Līdz 1913. gadam P. Upītis mācījās Priekuļu lauksaimniecības skolā, taču pēcāk izglītība tika apgūta pašmācības ceļā. Jaunais Latvijas dārzkopis apceļoja lielākos augļkopības centrus Eiropā. Pēc vairāku gadu izglītošanās ārzemēs, Upītis atgriezās “Jaunrūsiņos” un iestādīja savu pirmo augļu dārzu, kas kļuva par pazīstamāko paraugsaimniecību Vidzemes pusē. Diemžēl Otrajā pasaules karā Pēteris zaudēja vecāku mājas un pārcēlās uz Zemgali. 1945. gada rudenī Pēteris Upītis sāka strādāt Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā, apzinot un pētot augļaugu tautas selekcijas šķirnes. P. Upītim bija neatņemams sabiedrotais - divritenis, ar kuru viņš apceļoja vai visu Latviju, vācot un aprakstot interesantākos sēklaudžus. 

Pēc kara periodā nodarbojās ar Latvijas augļaugu genofonda izpēti. No 1948. gada Pētera Upīša dzīve saistīta ar Dobeli. No 1956. līdz 1976. gadam Pēteris Upītis vadīja Latvijas Zemkopības un lauksaimniecības ekonomikas zinātniski pētnieciskā institūta Dobeles Augļkopības izmēģinājumu saimniecības Augļu koku selekcijas laboratoriju.

Kopā Pēteris Upītis savas dzīves laikā izveidojis 35 ceriņu šķirnes un daudzus perspektīvus hibrīdus. P. Upīša selekcionēto ceriņu šķirņu nosaukumi ir ļoti īpaši un gandrīz katram ir savs stāsts. Piemēram, Vidzemē pavadītajiem teju piecdesmit gadiem Upītis ir veltījis zilgano ceriņa šķirni – ‘Vidzemes Debesis’! Šī ceriņa ziedi ir vidēji lieli un ziedēšanas sākumā – sārti violeti, bet vēlāk iegūst zilganu nokrāsu. 

Populārākās no selekcionāra izveidotajām šķirnēm ir ‘Dobeles Sapņotājs’, ‘Gaiziņkalns’, ‘Esības Prieks’, ‘Māte Ede Upītis’, ‘Pārsteigums’, ‘Pērļu Zvejnieks’, ‘Daudzpusīgais Zemzaris’, ‘Liega’, ‘Mazais Princis’, ‘Maija Viešņa’, 'Imants Ziedonis' un ‘Kristīne Baltpurviņa’.

Sešas no P.Upīša ceriņu šķirnēm ‘Gaiziņkalns’, ‘Liega’, ’Māte Ede Upītis’, ‘Mazais Princis’, ‘Pērļu Zvejnieks’, ‘Maija Viešņa’ ir iekļautas Valsts Augu aizsardzības dienesta (VAAD) aizsargāto šķirņu reģistrā. Deviņas šķirnes 1995. gadā  ir iekļautas Starptautiskajā ceriņu šķirņu reģistrā Kanādā, bet daļa šķirņu ceriņu nosaukumu starptautiskajā reģistrā.