Pārlekt uz galveno saturu

Saldo ķiršu selekcijas aizsākumi Dobelē un ķiršu šķirne 'Jānis'

skirne janis

Attēla autors: No DI arhīva

Ķiršu laiks ir sācies! Saldo ķiršu selekciju 20. gs. 50. gados uzsāka Pēteris Upītis Dobelē. Viņa darba mērķis bija iegūt ziemcietīgas uz ražīgas šķirnes. 

Saldo ķiršu selekciju 1990. gadu sākumā Dobelē LVAI (Dārzkopības institūts) uzsāka Silvija Ruisa, novērtējot P. Upīša selekcijas materiālu. Labākie P. Upīša saldie ķirši ir ziemcietīgi Zemgalē, tiem ir laba ražība un garša. Vērtēšanas rezultātā 1999. gadā reģistrēta šķirne ‘Aija’, bet 2002. gadā šķirnes ‘Indra’ un ‘Jānis’, kas ieteiktas audzēšanai Latvijā. Latvijā saldo ķiršu selekcija turpinās, lai izveidotu klimatam atbilstošas šķirnes ar augstu augļu kvalitāti. Saldie ķirši vislabāk aug Zemgalē (Dobeles apkārtnē) un Kurzemē (Tukuma, Talsu un Kuldīgas apkārtnē). 

Īsumā par ķiršu škirni 'Jānis', tā ir reģistrēta Latvijā uz Dobeles DSIS (Dārzkopības institūts) vārda 2002. gadā. Šķirni no P. Upīša saldo ķiršu selekcijas materiāla izdalījusi S. Ruisa. Koku augums spēcīgs, tā vainags piramidāls, ar vidēji biezu zarojumu. Ražīga šķirne  un tās izturība pret sēņu ierosinātām slimībām ir laba.  Augļi sirdsveida, mīksti, to vidējā masa 3,5 – 4,5 g. Dobeles apkārtnē šķirne nogatavojas agri, parasti ap Jāņiem, jeb jūnija trešās dekādes vidū.