Pereiti į pagrindinį turinį

Īsa ceriņu vēsture un ceriņu pirmsākumi Latvijā

Vecakais attels

Pateicoties ievērojamajam vācu draudzes mācītājam, latviešu valodas, etnogrāfijas, folkloras un vēstures pētniekam Augustam Bīlenšteinam (1826-1907) Dobele ir kļuvusi par vienu no pirmajām vietām Latvijā, kur 19. gs. beigās aizsākās ceriņu stādīšana, kultivēšana un selekcionēšana. Viņš vācu mācītājmuižā izveidoja parku, kas bija ievērojams ar daudzām retām augu sugām, tajā skaitā, ceriņiem.

Dārzkopības institūta dārza pamatlicējs ir ievērojamais dārznieks un selekcionārs Pēteris Upītis (1896-1976). Viņam bija sapnis pārvērst Latviju par ceriņu lielvalsti un Dobeli – par ceriņu galvaspilsētu.

Nu Dobele ir kļuvusi par Latvijas ceriņu galvaspilsētu! Tieši tā, kā sapņoja Pēteris Upītis. Dārzkopības institūta ceriņu dārzs ir nozīmīgākā ceriņu apskates kolekcija Eiropā. Tagad 5 ha platībā aug vairāk nekā 300 ceriņu šķirnes un hibrīdi. Stādījumu veido Latvijas selekcionāru Pētera Upīša (1896-1976), Laimoņa Kārkliņa (1923-2005) un Sarmītes Strautiņas radītās šķirnes, kā arī bagātina izcilas ārzemju selekcionāru (Lemuāna, Koļesnikova, Mārses, Prestones u.c.) šķirnes.

Kolekcijas mērķis ir saglabāt un uzturēt Pētera Upīša un citu selekcionāru darba augļus, iepazīstināt apmeklētājus  ar ceriņu daudzveidību un selekcionāru veikumu. Kopš izveidošanas ceriņu stādījums kļuvis par iecienītu apskates objektu Dobelē, kas piesaista plašu apmeklētāju loku.

2019. gada jūnijā Dārzkopības institūts uzdāvināja sešas Pētera Upīša un vienu Laimoņa Kārkliņa selekcionēto ceriņu šķirni Londonas Karaliskajam botāniskajam dārzam (Kew Gardens), Latvijas augu dobes iekārtošanai, lai Latvijā selekcionētie ceriņi turpmāk priecētu apmeklētājus no visas pasaules.

Noklausies audio stāstu par ceriņiem Latvijā: