Dārzs
Dobele ir viena no pirmajām vietām, kur Latvijā stādītas ceriņu šķirnes. 19. gs. 2. pusē ievērojamais mācītājs un etnogrāfs Augusts Bīlenšteins (1826-1907) vācu mācītājmuižā izveidoja parku, kas bija ievērojams ar daudzām retām augu sugām, tajā skaitā, ceriņiem.
Dārzkopības institūta ceriņu dārza pamatlicējs ir ievērojamais dārznieks un selekcionārs Pēteris Upītis (1896-1976). Gleznotājs Uldis Zemzaris atceras: “Upītis man teica: “Tā te ir, bet kā būs pēc manis, es nezinu.” Tagad es redzu, ka dārzs dzīvo tālāk, plaukst un veidojas. Upīša gods te tiek uzturēts.”
Institūta Ceriņu dārza kolekcija ir izveidota uz Pētera Upīša selekcionēto ceriņu šķirņu un hibrīdu bāzes, to papildot ar citās valstīs izveidotām, un otra ievērojamā Latvijas ceriņu selekcionāra Laimoņa Kārkliņa šķirnēm. Kolekcijas mērķis ir saglabāt un uzturēt Pētera Upīša darba augļus, iepazīstināt apmeklētājus ar ceriņu daudzveidību un selekcionāru veikumu. Kopš izveidošanas ceriņu stādījums kļuvis par iecienītu apskates objektu Dobelē, kas piesaista plašu apmeklētāju loku.
Dobeles ceriņu dārzs ir lielākā ceriņu šķirņu kolekcija Baltijas Valstīs un viena no lielākajām kolekcijām Eiropas Savienībā, kurā kopumā ietvertas vairāk nekā 270 ceriņu šķirnes. 2019. gada jūnijā Dārzkopības institūts uzdāvināja sešas Pētera Upīša un vienu Laimoņa Kārkliņa selekcionēto ceriņu šķirni Kjū Karaliskais botāniskais dārzs (Royal Botanic Gardens, Kew), Latvijas augu dobes iekārtošanai, lai Latvijā selekcionētie ceriņi turpmāk priecētu apmeklētājus no visas pasaules.
Noklausies Dārzkopības institūta audio stāstu: