Skip to main content

Koncerts "Es saviju zelta kroni"

2019. gada 25. maijā Dārzkopības institūta ceriņu dārzā skanēja koncertprogramma “Es saviju zelta kroni” – četru latviešu mūziķu veltījums Latvijas simtgadei.

Koncertā piedalījās: Evita Zālīte Grosa (balss), Ieva Nīmane (oboja, tradicionālie instrumenti), Ilze Grunte (ģitāra, ķeltu arfa) un Andris Grunte (kontrabass). 

Mākslinieki programmu veidojuši kā mūsdienīgu ieskatu latviešu kamermūzikā – no tautasdziesmu apdares līdz Jāņa Lūsēna un Ilzes Gruntes laikmetīgajiem skaņdarbiem, kur latviešu mūzikas notis savijas ar Broņislavas Mārtuževas, Kārļa Skalbes u.c. dzejnieku vārda spēku un pasaules mūzikas skanējumu. No klasiskajām Jāzepa Mediņa un Leonīda Vīgnera vokāli instrumentālajām pērlēm jaunās aranžijās līdz dumpinieciskajām Imanta Kalniņa kompozīcijām. Aranžijas skaņdarbiem veido Ilze Grunte, šādi atšķirīgos skaņdarbu skanējumus vienojot konceptuālā muzikālā vainagā.

Latvietim ir ļoti daudz iemeslu, lai lepotos – ar savu tautu, saviem darbiem, tradīciju, kultūru. Ikdienas steigā nereti aizmirstam lepoties, aizmirstam stalti izslieties, pacelt galvu un ar skaidru skatu vērsties kopīgā nākotnē. Uzliekot galvā kroni, kakls un mugura iztaisnojas, gaita kļūst cēla un skatiens – gailošs.  Četri mūziķi aicina visus latviešus rotāties un mirdzēt ar savām tradīcijām un darbiem, svinēt savus svētkus un mūs – latviešus - ar prieku un lepnumu. Kronis un vainags ne tikai simbolizē daili un svinības, tas ir bezgalības un mūžības simbols. Jau gadu simtiem mūsu tautā vainagam, kronim ir īpaša nozīme, tajā iekodēts īstais latvietības kods un mūsu tautas pašapziņa. Ziedu vainags, zīļu vainags, vainags – kā laikmetīgs mākslas darbs. 

Koncertprogramma tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas valsts meži un Zemgales plānošanas reģions atbalstu.

Fotogrāfiju autors: Agris Šiliņš

attels